Buteyko Yöntemi (Buteyko Nefes Tekniği)

 


Buteyko Yöntemi (Buteyko Nefes Tekniği), başta astım olmak üzere çeşitli rahatsızlıklarda kullanılmak üzere Rus dostor Konstantin Pavlovich Buteyko (Бутейко) tarafından geliştirilen bir grup nefes tekniğini içeren tamamlayıcı tıp terapisi.

Yöntem halen astım, uyku apnesi, horlama, anksiyete bozuklukları ve panik atak gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

Buteyko yönteminin astım tedavisinde etkili olduğu gösterilmekle birlikte yöntemin geniş bir kontrol grubunda test edilmeyişi ve yöntemin neden işe yaradığı konusunda açıklama getirilemeyişi sebebiyle tıp camiasında halen şüphe ile karşılanmaktadır.

Buteyko yöntemi Rus bilim adamı Konstantin Buteyko'nun 1950'lerde hasta ve sağlıklı insanların nefes alma biçimleri üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda geliştirilmiştir. Buteyko, ölümcül veya çok ağır hastaların nefeslerinde hızlanma ve derinleşme eğilimi olduğunu tespit etmiş ve yanlış nefes alma alışkanlıklarının bedende dengisizliğin sebebi olduğu sonucuna varmıştır. Aşırı nefeslenmenin beden üzerindeki negatif etkilerine ilişkin bilimsel araştırmalar da yapan profesör Buteyko solunum sistemi rahatsızlıkları geçiren hastaların nefeslerini düzenleyerek onları tedavi edebileceğini öne sürmüştür.


Mitchell ve Brisbane adlı iki araştırmacının "Australian Association of Asthma Foundation" tarafından desteklenen 1994 tarihli çalışmalarında Buteyko metonunun klinik olarak etkinliği gösterilmiştir. Brisbane 39 astımlı birey üzerindeki çalışmasında Buteyko solunum tekniğini kullanan grupta hiperventilasyonda ve üç aylık bronkodilatör kullanımında azalma olduğu kaydedilmiştir.

Ancak yöntemin astım ataklarına karşı ilaç tedavisinin yerine kullanılmaması gerektiği ve ilaçlarda azaltıma gidilecekse bunun ancak doktor gözetimi altında yapılması da önerilmektedir.
Buteyko Yöntemi (Buteyko Nefes Tekniği) Buteyko Yöntemi (Buteyko Nefes Tekniği) ParanormalTR Buteyko Yöntemi (Buteyko Nefes Tekniği) , başta astım olmak üzere çeşitli rahatsızlıklarda kullanılmak üzere Rus dostor Konstantin Pavlovich... 4.5 5

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved