Osteopati Nedir? Osteopati Yararları

 


Osteopati, hastalıklarda kas-iskelet sisteminin etkinliği üzerinde duran tamamlayıcı bir tıp metodudur.

Bir sinirin veya omurilikten gelen sinirlerin fiziksel veya duygusal etkilenmeden dolayı organlarda görülen özellikle eklemlerdeki fizyolojik bozuklukların hareket kısıtlılığını düzeltme, fonksiyonel bozuklukları ve ağrıları yok etme amacıyla uygulanan tedavi yöntemi olup, vücut fonksiyonlarını, üniter bir bakış açısı baz alarak, kas-iskelet sistemine önem vererek, teşhis koyar ve tedavi eder.

Amerika’da 1874 yılinda Missouri’li bir doktor olan Andrew Taylor Still tarafından geliştirilerek uygulanmasına başlanılan olan bir doğal terapi yöntemidir. Andrew Taylor 1892 senesinde "American School of Osteopathy" kurulmasını sağlar, Osteopati adınyla çağdaş, modern, sistemik bir bütünlük içeren terapi sistemini oluşturur.

Kanada ve ABD'deki Osteopatik Tıp Doktorları lisanslı tıp doktor ve cerrahlarıdır. Birleşik Krallık'daki osteopati kursları ülkenin üniversite sistemiyle bütünleştirilmiştir.

Bugün Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul edilen Osteopati, Avrupa'da ve özellikle Belçika Brüksel U.L.B Üniversitesi, çok ciddi 6 yıllık (Bachelor(3)-Master(2)-Complemantary Master (1)) eğitimin programı karşılığı, öğrencilere beceri ve bilgiyi kazandırarak profesyonel hayata hazırlanmaktadır.

Kanada ve Amerika'da osteopati eğitimleri 4 yıllık "Collage" yüksek okul derecesinde ciddi bir müfredat programı ile bütünleşmiştir. Osteopathy doktoru olmak için ayrıca tıp fakültesi mezunu olmak gerekmemektedir. Bazı sigorta şirketlerinin ödeme kapsamına alınması için ayrıca lisans gereksinmesi istense de böyle bir uygulama zorunlu kılınmamıştır. Osteopathy diplomasına sahip olanlar, aynı zamanda "doktor" ünvanına da sahiptirler. Özellikle omurga bilim dalını ilgilendiren bu tedavi yöntemi, trafik kazaları sonucu meydana gelen eklem rahatsızlıklarının tedavilerinde, iş kazalarında; bel ağrıları, baş ağrılar, kas yırtılmaları gibi onlarca hastanın ağrılı rahatsızlığında başarı ile uygulanmaktadır.

Osteopati Yararları
Osteopat vücuttaki yumuşak dokularda tonus artışlarını ve ona bağlı eklem fonksiyon bozukluklarını tespit eder, rahatsız olan eklemi yeniden dengeleyerek iyileşmesini sağlar. Yani sadece semptomatik değil, sebebe yönelik tedavi eder. Ağrıya veya fonksiyon bozukluklarına yol açan sinir işlevini engelleyen zinciri ortadan kaldırmak ve yeniden kas-iskelet hareket koordinasyonu sağlamak suretiyle Osteopat Hekim rahatsızlıkları oluşturan nedenleri ortadan kaldırır.

Osteopati omurga rahatsızlıklarında kullanılmakla beraber, sıklıkla rastlanan omuz veya kalça gibi, diğer eklemlerde de uygun endikasyonlarda kullanılmaktadır. Denge ve Duruş bozukluklarını düzeltmek, Omurga ve Pelvis eklemlerine mümkün olabildiği ölçüde fonksiyonunu yeniden kazandırmak amacıyla özellikle lomber ve servikal ağrı sendromları, mekanik bel ağrıları ve Dr.Maigne’s faset sendromlarında uygulanır.
Osteopati Nedir? Osteopati Yararları Osteopati Nedir? Osteopati Yararları ParanormalTR Osteopati , hastalıklarda kas-iskelet sisteminin etkinliği üzerinde duran tamamlayıcı bir tıp metodudur. Bir sinirin veya omurilikten gele... 4.5 5

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved