Geller Etkisi Nedir?

 


Geller etkisi kişinin, metal nesneleri, dokunarak veya dokunmadan paranormal olarak eğip bükmesi ve saatleri dokunmaksızın paranormal olarak durdurması veya hızlı çalıştırması fenomenine ve bu tür olaylarda sözkonusu olan etkiye Parapsikoloji’de verilen addır.

Terim, bu tür paranormal fenomenler oluşturmada eşine pek rastlanmamış bir yeteneğe sahip olmasından dolayı İsrailli psişik Uri Geller’in adına ithafen ortaya atılmıştır.


Uri Geller’in bu paranormal yeteneğini ortaya koyduğu deneyler, önce Cambridge Üniversitesi uzmanları ve Dr. Andrija Puharich tarafından, daha sonra Londra'daki Birbeck Koleji Fizik Bölümü'nde, Prof. John Hasted, Prof. David Bohm ve Prof. John Taylor tarafından gerçekleştirilmiştir. Uri Geller’in yeteneklerini en fazla incelemiş olan araştırmacı, nörolog ve tıbbi aygıtlar uzmanı olan Dr.Andrija Puharich’tir.

Andrija Puharich incelemeleri sonunda Geller etkisi denilen bu güce ilişkin şu sonuçlara varmıştır:

Bu güç madde ile etkileşir.
Bu güç zihin tarafından yönlendirilebilir ve değiştirilebilir.
Bu güç kuvantumla ilgilidir.
Bu güç zihne bilgi kaydedebilir.

Geller’in psişik yeteneğini göstermek üzere çeşitli ülkelerde çeşitli televizyon kanallarına çağrılması konunun popüler olmasını sağlamıştır.
Geller Etkisi Nedir? Geller Etkisi Nedir? ParanormalTR Geller etkisi kişinin, metal nesneleri, dokunarak veya dokunmadan paranormal olarak eğip bükmesi ve saatleri dokunmaksızın paranormal olarak... 4.5 5

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved