Şuurlu Rüya Nedir?

 


Lucid rüya olarak da bilinen şuurlu rüyalar bize rüyalarımız üzerine kısmi kontrol sağlama ve rüyalarımızı kendi istediğimiz yöne doğru yöneltme imakanı verir. Şuurlu yani bilincimizin açık olduğu durumda tehditler ile yüzleşme isteğimiz daha fazladır ve bunun bir sonucu olarak kendimize güvenimiz daha da artar. Bilinci açık duruma geldiğimizde bunu sportif etkinliklerimizi iyileştirmek, söylemeye korktuğumuz şeyleri söylemek, fantzilerimizi yerine getirmek ya da uyanıkken karşılaşmış olduğumuz problemleri çözmek için bir araç olarak kullanırız. Bazı sporcuların sportif hareketlerini denemek için şuurlu rüyalarını kullandıkları da söylenir.


Hatta günlük yaşantımızda biz de bu tür rüyaları patronumuzdan zam istemek için, ilk kez birine çıkma teklif etmek için, korkularımızın üstesinden gelmek için v.b. kullanabiliriz. Şuurlu rüyalar ile yapabilecekleriniz sadece sizin hay gücünüz ile sınırlıdır, şuurlu rüyalar bize bir olayı gerçekleştirmeden önce beynimizde canlandırmak ve denemek için bize yardımcı olabilirler.

Çünkü rüya görme anındaki beyin aktiviteleri ile uyanık olduğumuz zamandaki beyin aktiviteleri tamamen aynıdır. Şuurlu rüyalarınız süresince yaptığınız ya da öğrendiğiniz herşey gerçek hayatta yapacaklarınız için bir hazırlık ya da antrenman olarak kabul edilebilir. Özellikle başarılamaması durumunda fiziksel olarak yaralanma tehlikesi bulunan durumlarda (örneğin bir sporcunun ters salto atmayı öğrenmeye çalışması) eylemi gerçekleştirmeden önce şuurlu rüyada bunu denemiş olmak ve beyin fonksiyonları açısından gerekli hazırlığı yapmış olmanın faydası şüphesiz ki tartışılamaz. Bunu rüyanızda yaptıktan sonra artık beyin hücreleriniz bunu gerçek hayatta da yapmak için hazırlıklıdır.

Yetişkinlerin en az yarısı hayatları boyunca en az bir kez şuurlu rüya görür. Bir çoğusu böyle bir rüya görmek için hiç çaba ve deneme yapmaksızın bu rüyayı gördüğünü söylemiştir. Genellikle uçma rüyaları da şuurlu rüya ile ilintilidir.

Bununla birlikte şuurlu rüya görme teknikleri öğrenilebilir ve kendi isteğinize bağlı olarak bu tür rüyalar görmek mümkün olabilir.

Şuurlu rüya görme, ve rüya kontrolünü geliştirme

1. Gün boyunca, uyanık iken, kendinize "Bu bir rüya mı?" diye sorun. Tuhaf birşeyler olduğu zaman, hatta sıradan şeylerden hiç farklı olmayan şeyler olduğunda bile bu soruyu kendinize sorun. Burada işin sırrı hemen "Elbette rüyada değilim." diye cevap vermemek ve tutarlı bir şekilde rüyada olup olmadığınızı kontrol etmektedir. Örneğin kolunuzdaki ya da duvardaki saatten saatin kaç olduğunu kontrol edin ve hemen ardından tekrar kontrol edin. Eğer rüyada iseniz, ikinci kez baktığınızda saat belirgin bir şekilde değişmiş olacak ama eğer rüyada değilseniz saat aynı yerinde ya da bir iki saniye kadar ilerlemiş olacaktır. Ya da bir şey okumakta iseniz, başka bir tarafa bakıp daha sonra okumaya devam edin. Aynı şekilde eğer rüyada iseniz, ikinci kez okuduğunuz şeye baktığınızda ilk sefer okuduğunuzdan farklı olduğunu göreceksiniz. Bu soruyu gün boyunca kendinize sormaya devam ettiğinizde, bu soru ikincil bir mizaç haline gelecek ve doğal olarak rüya halindeyken de beyin aynı soruyu sormaya ve cevabı aramaya devam edecektir. Rüyada cevabı aramaya yöneldiğiniz anda şuurlu rüya görme yolunda iyi bir adım atmışsınız demektir.

2. Rüyalarınızdaki ipuçlarını tanımlamaya çalışın. Bu ipuçları rüya gördüğünüzü anlamanıza yardımcı olacak nesne ya da imgelerdir. Herşey rüya gördüğünüze dair bir ipucu olabilir ve bu nesneler ya da imgeler her birey için farklı olabilir. Rüyalarınızda çok sık ya da sürekli olarak ortaya çıkan bir imge ya da nesneyi hatırlayarak bu nesneyi daha sonraki rüyalarınızda rüyada olduğunuzu anlamak için kullanabilirsiniz. Böyle bir nesne ya da imge belirledikten sonra bu imgenin sonraki rüyalarınızda da ortaya çıkma olasılığının çok yüksek olduğunu bilerek ve yatmadan önce kendi kendinize (örneğin rüya ipucu olarak elma seçmiş iseniz) "Eğer bir elma görürsem anlayacağım ki rüyadayım." şeklinde telkinde bulunun.

Eğer kendinize bir rüya ipucu seçmekte zorlanıyorsanız, uyandığınız zaman rüyalarınızda hatırlayabildiğiniz tüm detayları bir kenara not edip, daha sonra bu notlarınızı inceleyerek en sık hangi imge ya da nesneyi rüyanızda görmüş olduğunuzu bulabilirsiniz.

3. Rüyanızdaki belirli işaretleri rüya görüyor olduğunuzu anlamak için kullanın. Bir tuhaflık ya da imkansız olan bir şey meydana geldiğinde, bunu görmezden gelmek yerine buna mantıklı bir açıklama getirmeye çalışın ve bunun rüyada olduğunuzun bir göstergesi olarak kullanın. Bazı genel işareter arasında uçmak, duvarlardan geçmek, gerçek hayatta ölmüş olan kişileri görmek sayılabilir.

4. Son olarak şuurlu rüyaları teşvik edin, yani rüyalarınızı istediğiniz yönde gelişmesine zorlamak yerine o yönde teşvik edin. Beyinsel olarak bu tür zorlamalar ters etki yaratabilir, sakin olmak çok önemlidir.

Şuurlu rüya görme yetilerinizi ve yeteneğinizi geliştirdikçe kendi senaryolarınızı yazabilirsiniz. Rüyalarınızda algılayacağınız koku ve dokunma duyularında artış olacak. Yatmadan önce kendi kendinize rüya görmek istediğinizi ve ne konuda, nerede ne yapmak istediğinizi anlatarak yatın. Gerçek hayatta yapmanın tehlikeli olabileceği şeyleri böylece tecrübe edebilirsiniz.
Şuurlu Rüya Nedir? Şuurlu Rüya Nedir? ParanormalTR Lucid rüya olarak da bilinen şuurlu rüyalar bize rüyalarımız üzerine kısmi kontrol sağlama ve rüyalarımızı kendi istediğimiz yöne doğru yöne... 4.5 5

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved