Akupunktur Nedir?

 AKUPUNKTUR

Akupunktur vücut dengesinin yeniden oluşturulması için vücutta bazı özel noktaların uyarılması yoluyla yapılan bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Batı dünyasında latince Akus (iğne) ve Punctura (noktalama) sözcüklerinin birleşimiyle anılmaktadır. Çinde ise chin-chen (iğne-ısı) ismiyle bilinmektedir.


Uzakdoğu ülkelerinde 5.000 yıldan beri bilinen Akupunkturun Batı ülkeleri tarafından tanınması II. Dünya Savaşı yıllarına rastlar. 1972 yılına gelindiğinde ise ABD Başkanı Nixon'un Çin ziyareti sırasında Akupunktur Batı basınında geniş ölçüde yer almış ve böylece Amerikalı ve Avrupalı doktorların ilgisini çekmeye başlamıştır.

Canlı organizmaların fonksiyonel bozukluklarını onarmaya ve hastalıklarını kendi kendine yenmeye yönelik bir savunma mekanizmaları vardır. Örneğin bir kemik kırıldığı zaman kemik uc uca getirilerek sabitlenir yani atele alınır ve iyileşmesi beklenir. İşte bu organizmanın kendini onarma gücüdür.

Vücutta varlığı binlerce yıldan beri bilinen bazı noktaları uyararak sözedilen bu "bioregüler güç" harekete geçirilir ve kişi kendi vücudunun bu özel yeteneği sayesinde iyileşir.

Uyarı Noktaları

Tedavide noktaların doğru yerinin ve derinliğinin bulunması esastır. Önemli olan doğru teşhis ve doğru noktanın bulunmasıdır.

Akupunktur Noktası denilen noktalar ile gelişigüzel seçilmiş noktalar arasında yapılan deri kesitleri sonucu anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sadece akupunktur noktaları uyarıldığı zaman klinik ve laboratuvar sonuçlar elde edilebilmiştir.

Nasıl İğne

Bugün çoğunlukla özel üretilmiş çelik iğneler kullanılmaktadır. İğneler doğru noktalara uygulandığında zaten çok ince olduklarından ağrı hissedilmez. İğnelerin sterilizasyonu çok önemlidir.

Etki Mekanizması

Akupunktur noktası uyarılınca buradan başlayan lokal hücresel uyarılar sinirsel iletişim yoluyla beyine ulaşır, beyinden de ilgili organlara gönderilir. Böylece vücudumuzda zaten varolan kimyasal maddeler, hormonlar, enzimler salgılanır ve bazı hücresel değişiklikler olur. Dışarıdan ilaç vermeye gerek kalmaz. Burada özellikle önemli bir konu vardır. Bu süreç olması gerektiği düzeyde kalır yani ne daha fazla ne de daha az. Yani hiperfonksiyon veya hipofonksiyon oluşmaz. Çünkü organizmamız normale programlanmıştır.

Akupunkturda Kulağın Önemi

İnsan kulağında bedenin her uzvu ve organı ile ilgili bir nokta vardır. Kulaktaki bu noktalar hem teşhis hem de tedavi için kullanılır. Muayene sırasında kulakta saptanan sorunlu noktalar daha sonra tedavi sırasında iğne veya lazer ile uyarılır. Kulaktaki bu noktalar ile birlikte vücuttaki noktalar da kullanılır.

Laser Akupunktur

Laser, akupunktur'da iğnelere alternatif olarak veya iğnelerle birlikte kullanılabilir. Laser terapisinin en sık kullanıldığı durumlar:
Yumuşak doku zedelenmeleri
Eklem rahatsızlıkları
Yaraların iyileştirilmesi
Ağrı ve inflamasyonun giderilmesi

Akupunktur Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) akupunkturu bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul etmiş ve hangi hastalıklar için kullanılabileceğini bir liste halinde yayınlamıştır.

Romatizmal Hastalıklar
Artrozlar (kireçlenme)
Bel-Boyun-Diz-Kalça
Disk Herniasyonu
Bel fıtığı - Boyun fıtığı
Siyatalji (Siyatik ağrısı)
Tennis Elbow
(tenisçi dirseği)
Karpal Tünel Sendromu

Solunum Sistemi Hastalıkları
Astım
Akut ve Kronik Bronşit
Alerjik Rinit
Sinüzit
Gripal infeksiyon

Gastrointestinal Hastalıklar
Aft
Diş ağrısı
Gingivit (dişeti iltihabı)
Gastrit
Kabızlık
İshal

Cilt Hastalıkları

Akne
Ürtiker-Alerjik dermatit
Zona ve sekeli
Pseuriazis (sedef hastalığı)
Egzama
Nörolojik Hastalıklar
Başağrıları ve Migren
Fascial Paralizi (Yüz felci) ilk 6 ay içinde
Trigeminal nevralji
Periferik nöropati
Endokrinolojik Hastalıklar

Guatr
Diabet (Şeker Hast.)
Aşırı terleme

Psikiyatrik Hastalıklar
Stres
Depresyon
Uyku Bozuklukları
Alışkanlıklar
-Sigara
-Alkol
-Obesite (şişmanlık) 

Psikosomatik Hastalıklar

Ürogenital Hastalıklar

Enürezis Nokturna
(gece altını ıslatma)
Nörojenik Mesane
Ağrılı adet görme
Sterilite (kısırlık)

Kulak Burun-Boğaz Hastalıkları

Tinnitus (kulak çınlaması)
Meniere Hastalığı
Akupunktur Nedir? Akupunktur Nedir? ParanormalTR AKUPUNKTUR Akupunktur vücut dengesinin yeniden oluşturulması için vücutta bazı özel noktaların uyarılması yoluyla yapılan bilimsel bir te... 4.5 5

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved