Splendor Solis

 


Splendor Solis
Salomon Trismosin "Splendor Solis" kitabından 22 Simya Evrelerini gösteren 22 renkli resim bu sayfamızdan verilmiştir. Bu resimlerin orijinalleri British Museum'deki elyazmasında bulunur ve 1582 tarihlidir. En eski kopyası Berlin'deki Prusya Devlet Müzesinde Kupferstichkabinett'te bulunur ve tarihinin 1532-35 olduğu saptanmıştır.

El yazmanın metni Joscelyn Godwin tarafından İnigilzce!ye çevrilmiştir ve Phanes Press tarafından basılmıştır. Yogi Publications baskısında 1498 yılında yazılmış Trismosin'in biyografisini içerir ve burada Felsefe Taşını elde etmek için verdiği gayreti ve başarısını vermektedir. Bu 22 resmin tek renkli baskısı James Wasserman'in "Art and Symbols of the Occult"te (Greenwich Editions, London, 1993) basılmıştır. Splendor Solis konusunda daha çok bilgi Internet'in en kapsamlı simya sitesi, Adam MacLean'in Virtual Alchemysite 'de bulunur. The Virtual Alchemy sitesi ayrıca bu 22 resmi yorumlu bir şekilde vermektedir.

S.L. MacGregor Mathers "Splendor Solis" konusunda bir çalışma yaptığı bilinir. Bu konuda Ithell Colquhoun Bilgelik Kılıcı, MacGregor Mathers ve Altın Şafak" ("The Sword of Wisdom, MacGregor Mathers and the Golden Dawn, G.P. Putnam's Sons, New York, 1975) kitabında şöyle yazar: "Mısır Sembolizmi" Kitabı dışında Mathers'in hiç kimsenin görmediği bir kitabı daha onun "Splendor Solis" baskısıdır. Yazarı on beşinci asır simyager Salomon Trismosin, Paracelsus'ün okült öğretmeni olduğu iddia edilir. Edward Garstin bu esere çok değer vermişti ve özellikle basılmayan Simya Sözlüğünde (Alchemical Glossary) olmak üzere kendi simya eserlerinde bir kaç kez söz etmişti. Trismosin ayrıca Altın Posta'nın (The Golden Fleece), yazarıydı. Bu British Museum’s el yazma kütüphanesinin hazinelerinden birisidir, renkli minyatürleri Les Très Riches Heures du Duc de Berry yazmasına dahi rakip çıkmaktadır.


Mathers eserini yayıncı F. L. Gardner'e verdi, belki de finansal taahhütlere karşı bir kısmi ödeme olarak ve Gardner onu 1907 yılında bastı, böylece Mathers'e başka bir eser için verdiği avansı karşılamak istemiştir. Ancak yaptığını Mathers'e söylememişti ve Mathers (haklı olarak) itiraz etmişti. Herhalde çok az baskı çıkarılmıştı, çünkü çok enderdir. Eğer (Altın Şafak tarihçisi) Ellic Howe bir suretini görmemişse kim görmüş olabilir ki? British Museum kataloglarından ondan eser yoktur.
Splendor Solis Splendor Solis ParanormalTR Splendor Solis Salomon Trismosin "Splendor Solis" kitabından 22 Simya Evrelerini gösteren 22 renkli resim bu sayfamızdan verilmiştir. Bu resiml... 4.5 5

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved