Madam Blavatsky Kimdir ?

 


H.P. Blavatsky (1831-1891), 19. yüzyılın en alışılmadık ve tartışmaya yol açan figürlerinin biriydi.  Onun yaşamının etkisi, dünya düşüncesinde yazılar ve önemli öğretiler, oldu. Takip eden üç aktarmaları, Madam Blavatskyı'nın etkisinin alanını göstermeye yardım edebilir.

Helena Petrovna von Hahn, 12 agustos 1831'de Rusya Ekaterinoslav'da doğmuştu.O, von Hahn'ın ve Helena de Fadeyev'in kızıydı.Annesinin tarafından,yetenekli prenses Helena Dolgorukov, şöhretli bir botanikçi ve yazarın kız torunuydu. 1842'de annesinin erken ölümünden sonra, Helena, büyükbabasının, sivil yönetici olduğu Saratov'da onun anaya özgü büyük ebeveynlerinin evinde büyütüldü.


Helena, müstesna bir çocuktu, ve erken bir yaşta, etrafındakilerden farklı olduğunun farkındaydı.. Onun belirgin psişik güçlere sahip olması, ailesi ve arkadaşlarını şaşırtıyordu. Hemen bütün otoritelerden rahatsız,sabırsız, lakin çok hassas,ve birçok konuda yetenekliydi. Akıllı bir dilbilimci, yetenekli bir piyanist ve iyi bir sanatçıydı. Butun atların korkusuz bir binicisi, ve her zaman doğayla yakın dokunuşta olan bir insandı.

Çok erken bir yaştayken o, yaşamına bir şekilde adanmış bir yardımcı olduğunun ,özel bir rehberlik ve koruma altında olduğunu hissetti.

Yerivan vilayetinin, isyankar bağımsızlığına bir havada yardımcı-yönetici olmak planıyla ve imkan dahilinde onun çevresinden uzak olmak için, neredeyse on sekiz yaşında , orta yaşlı Nikifor Blavatsky'la evlendi,Evlilik, aslında, ona hiçbir şeyi ifade etmedi, ve asla tamamlanmadı. Birkaç ayda eşinden ayrıldı, ve babası tarafından verilen para ile uzun bir sureliğine Türkiye ve Mısır ve Yunanistan'a yolculuk yaptı. 

1851'de,yirminci doğum gününde ,Londra'da çocuklugundan beri onun manevi görüşlerini bildiği,takip ettiği (onun, teosofi yanlılarının arasında daha geç yıllarda bilindiği gibi Rajput doğumlu, mahatma Morya veya M.'in doğulu bir ustası) kişiyle tannıştı. ve o andan sonra o, tam olarak onun rehberliğini kabul etti.

Sonra aynı yıl Helena; Kanada,ABD ,A. Meksika, Güney Amerika ve batı Hindistan'ın çeşitli parçalarındaki maceraperest yolculuklarından sonra 1852'de Hindistan'a Ceylon'a gitti. Tibet'e gitmek için, ilk denemesi, başarısız oldu. O, 1853'te Java yoluyla İngiltere'ye döndü. 1854'ün yazında, yeniden Amerika'ya gitti, muhtemelen bir at arabası olan göçmenlerin bir karavanıyla Rockies'i geçmek istedi.

1855'te Japonya ve boğaz yoluyla Hindistan'a geçti. Bu yolculukta o,ustasıyla onun erdiği gizli eğitimine maruz kalmak için, Kashmir ve Ladakh boyunca Tibet'e gitmeyi başardı. 1858'de Fransa ve Almanya'ya gitti ve aynı yılın sonraki döneminde Rusya'ya dönmüş oldu, Pskov'da ,kız kardeşi Vera'yla kısa bir zaman kaldı. 1860'tan 1865'e kadar oralarda yaşadı, ve Kafkasya boyunca yolculuk yaptı.

Gizli güçlerinin üzerinde tam kontrol sağlayan ve onu yerleştiren sert fiziksel ve psişik bir kriz geçirdi. O, yeniden 1865'ten sonra Rusya'dan ayrıldı, ve Balkanlar üzerinden Yunanistan, Mısır, Suriye,İtalya ve çeşitli diğer yerleri kapsayan geniş bir sure boyunca yolculuk yaptı.
1868'de , Hindistan yoluyla Tibet'e gitti. Bu yolculukta H.P.B., (K.H.) ilk zaman boyunca ana Koot Hoomi'yi karşıladı, ve küçük Tibet'te onun evinde kaldı.

1870'de Kıbrıs ve Yunanistan'dan sonra Mısır'a giderken 4 Temmuz'da Spetsai adasının yakınında kazaya uğradı. O kazada boğulmaktan kurtarıldı ve o sıralarda başarısız olan , Societe Spirite'yi oluşturmayı denediği Cairo'ya gitti.

Daha sonraları,çok daha fazla Ortadoğu'ya doğru yolculuk yaptı.Kısa bir sure için Odessa'da bulunan akrabalarının yayına döndü.1872 Temmuz'da Rusya'daydı.1873'ün baharında, Helena,öğretmeni tarafından Paris'e direkt gitmesi için emir aldı.
1973'te New York'taydı.

7 Eylül'de 1875'te, bu üç önde olan figür, diğer birkaç kişiyle beraber, geçmişin, Neo-Platonculuk, Gnosticism gibi diğer büyük hareketlerinin manevi esası, ve klasik dünyanın esrar-okulları olmuş olan ilahiyatçıyla ilgili olarak teosofinin eski öğretileri, veya akıllılığı ilan etmek için onların, teosofik toplumu çağırmayı seçtiği bir toplumu kurdu, Başkan-kurucu olan Albay Olcott tarafından açılış töreniyle ilgili adres, 17 Kasım'da belirlendi. 1875 yılı topluluğu kurmasının resmi tarihi olması için düşünülen bir tarihti. "Evreni yöneten yasaların bir bilgisini toplamak ve yaymak" objektiflerin genellenen bir ifadesinden başlamak, kurucuların yanısıra daha özellikle onları bunları etti.

Birkaç küçük değişiklikten sonra sözle ifade etmek gerektiğinde, kurallar bugün takip ediliyormuş gibi durur:

1. İnsanlığın, yarış, inanç, seks, sınıf veya rengin ayrımı olmadan evrensel kardeşliğinin bir özünü oluşturmak.

2. Karşılaştırmalı din, felsefe ve bilimin çalışmasını cesaretlendirmek.

3. Doğanın açıklanmamış yasaları, ve güçleri adına gizli kalanları araştırmak

8 Temmuz'da, 1878, H.P. Blavatsky, bir ABD vatandaşı olarak kabul edildi, bu medyada çokça ilgiyi çeken bir olay oldu. Aynı yılın Aralık ayında, H.P. Blavatsky ve albay Olcott, İngiltere yoluyla Hindistan'a gitmek için yola çıktı.Şubat'ta Bombay'da vardılar.1879 yılında orada,kendi teosofik merkezini kurdular.

1880'de Onlar beraberce, "Pancha Sila" aldı, ve resmen Budist oldular.
Sinnett tarafından sorulara mahatmalar tarafından verilen cevaplar ve açıklamalar, 1880'den 1885'e kadar onların mektuplarında ifade edildi ve A.P. Sinnett'e mahatma mektupları olarak 1923'te yayımlandı. Bu öğretmenlerden orijinal mektuplar, onların nadir el yazmalarının ,özel izin ile görülebildiği bölümde İngiliz kütüphanede korunur.

1884 Albay Olcott'un, Şubat'a kadar yaygın büyüleyici iyileştirmelerle ünlendiği bu dönemdir.Onu Londra adına, Ceylon'un Budistleri'nin şahsında İngiliz hükümetine dilekçe vermek için bıraktığı zaman (Sri Lanka). H.P. Blavatsky, daha sonra biraz hastalanarak onunla Avrupa'ya gitti.
Paris ve Londra'da neredeyse beş ay kaldıktan sonra H.P.B., Elberfeld'de Gebhard ailesi,yazın sonlarına doğru Almanya'yı ziyaret etti, ve 1884'un başlarında ikinci iş olarak gizli doktrini yazma çalışmalarına başladılar.

Bu arada, Alexis tarafından ona gaddar bir saldırı yapıldı, ve Emma Coulomb (Adyar'da onun değnek üyelerinin ikisi) hızlıca,ona karşı arttırıyordu. O durumun ayrıntılarını öğrenmek için 21 Aralık 1884'te Adyar'a döndü. O, çifti dava etmeyi istedi fakat , onların artan karalamalar yüzünden Adyar'dan psişik olguların üretimini kabul edilen sahtekarları kovdu. H.P.B.di, yine de, T.S. üyelerini göndermek komite tarafından geçersiz kılındı, ve istemeyerek, toplumun geneline uymak zorunda bırakıldı.. 31 Mart 1885'ten sonra O, Avrupa için Hint topraklarına asla donmedi.

Bu arada, psişik araştırma için topluluk (Londra), Madam Blavatskyı'nın taleplerini araştırması için özel bir komite kararlaştırmıştı.Sonra, Aralık 1884'te Richard Hodgson'da (bu S.P.R. komitesinin bir üyesi) Coulombs'un ithamlarında anlatmak ve arastırmak için Hindistan'a gitti. Hodgson'un araştırmalarının üzerinde temel alınan, S.P.R. komitesi'nin 1885 Aralık'taki son raporunda , "Çoğunluğun biri başardı,tarihteki marifetli ve ilginç dolandırıcılar" olarak Madam Blavatsky'ı damgaladı.

Bay Hodgson ayrıca bir Rusça casusu olmakla da Madam Blavatskyı'nı suçladı.
1963'te, Adlai kayıkçısı (Walter A. Carrithers'in takma ismi) Onun işlerini kesinlikle, ölüme ait diye adlandırdı: Madam Blavatsky'da "Hodgson raporu"'nu inceledi ve Madam Blavatsky'a karşı Hodgson'un çekişmelerinin yanlışlığını kanıtladı. H.P.B.'e karşı Hodgson'un nezaretlerinin bir kısmının çürütmesi, unvanlı H.P. Blavatsky'ın ve SPR'in olduğu Vernon Harrison'un kitabıdır: 1885'in Hodgson raporunun bir sınavı.

İngiltere'de onun varlığından sonra, teosofik faaliyetler hemen ve hızlı bir şekilde harekete geçti. Blavatsky kulübesi oluşturuldu, ve teosofik fikirleri tanıtmak için çalışmalara başlandı.

H.P. Blavatsky'ın neredeyse, teosofi yanlısının kontrolünü kaybetmiş olduğu gibi, 1887 Eylül'ünde Lucifer adlı aylık bir magazin dergisi tasarladı, başlık-sayfasında şunu belirtti, "Karanlığın saklanan şeylerine aydınlanmayı getirmek".Aynı ayda, H.P.B., 17 Lansdowne yoluna hareket etti, Hollanda parkı, Londra.

H.P.B., sonunda tamamlanan ve 1888 Ekim-Aralık'ta iki büyük ciltte yayımlayan onun büyük çalışmasını yazmaya devam etti.Yayınlanmasında onun yorulmaz yardım edicileri, el yazmasını düzeltenler ve mali destekçileri Bertram Keightley ve Archibald Keightleydi
Gizli doktrin, H.P. Blavatsky'ın edebi kariyerinin taç giydiren başarısıydı.

1.cilt çoğunlukla evrenin gelişimiyle ilgilenen cilttir. Bu cildin iskeleti, yedi kıta ile oluşturulur. Dzyan'ın kitabından çeviriler, yorumlar, ve bu ciltte H.P.B. tarafından açıklamalar vardır.Dünyanın mitolojileri , büyük dinlerde içerilen esaslı simgelerin uzatılan bir aydınlatmasıdır. İkinci cilt, insanlığın gelişimini tanımlayan Dzyan'ın kitabından kıtaların daha fazla bir dizisini içerir.

Ekim 1888'de de, Madam Blavatsky, (Veya okul) adanmış öğrenciler tarafından özel felsefenin daha derin çalışılması için teosofik toplumdan özel kısmı oluşturdu, ve onlar için onun üç E.S. talimatını yazdı.

1890 Temmuz'da, H.P.B., 19 bulvar yolunda teosofik toplumun Avrupalı merkezini kurdu, Aziz John'un tahtası, Londra.

H.P. Blavatsky bu adreste , İngiltere'de gribin sert bir salgın hastalığı esnasında 8 Mayıs,1891'de öldü ve onun kalıntıları Woking krematoryumunda törenle yakıldı.

Onun yazıları ve öğretileri, onun yaşamı ve karakteri, onun misyonu ve gizli güçlerinin arka planına karşı, H.P. Blavatsky, zamanında batı uygarlığının tarihindeki en büyük Occultist olarak tanınmak için mahkum olmuştur ve ustaların Trans Himalayan kardeşliğinin direkt bir ajanıdır o.
Madam Blavatsky Kimdir ? Madam Blavatsky Kimdir ? ParanormalTR H.P. Blavatsky (1831-1891), 19. yüzyılın en alışılmadık ve tartışmaya yol açan figürlerinin biriydi.  Onun yaşamının etkisi, dünya düşünces... 4.5 5

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved