Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 


Yükselen Burç
Yükselen burç, kişinin doğum anında, doğu ufkunda yükselen burca verilen addır. Yıldız haritasında, doğu ufuk çizgisine bakıldığında doğu tarafında bu burç gözükür. Yükselen burç astrolojide aynı zamanda birinci evin yönetcisidir.

1. Ev ve Yükselen Burç

Astrolojide evler, burçlar gibi 12 adettir. Birinci ev koç burcuyla alakalıdır. Bu ev astrolojide kişinin dış dünyaya gösterdiği maskesidir.

Dolayısıyla astrolojide insanlar burçlarını değil, yükselen burçlarını insanlara gösterirler. Yükselen burç ne olursa olsun, kendi başına bir şey ifade etmez. Örneğin bir insanın yükselen burcu balık olabilir, fakat buraya diğer gezegenlerin yaptıkları açılar yükselen burcun özelliklerini oldukça değiştirir.

Yükselen Burçla Gezegenlerin ilişkisi
Örneğin Yükselen Burca Mars karşıt(180°), Kare(90°) ya da Kavuşum(0°) yapıyorsa kişinin karakterinde hemen Mars önplana çıkacaktır. Astrolojide Mars kısaca Libido'yu(Cinsel Dürtüler), Kazanma isteğini, Savaşma arzusunu, Erkekliği ve İradeyi gösterir. Eğer Yıldız Haritasında Mars Yükselen Burç, Güneş ve Ay'la kavuşum, kare ya da karşıt açı içindeyse bu kişide agresiflik, erkeksilik, savaşçılık, sataşmaya yatkınlık ön plana çıkacaktır.

Mars Güneşle Güçlü bir açı(kavuşum, kare ve karşıt açı) oluşturuyorsa, kişi erkekse; maçoluğa yatkınlık, eğer dişiyse erkeksi bir kadınlık hissiyatı güçlü olacaktır. Yükselen Burç'la güçlü bir açı oluşturuyorsa, dış dünyaya gösterdiği yüzünde bir agresiflik, devamlı her şeyi elde etme isteği, hep kazanma ve yenme dürtüleri önplana çıkacaktır. Dolayısıyla Yükselen Burca bakılarak, kişinin dış dünyaya gösterdiği yüzü hakkında kesin bir vurgulama asla yapılamaz.

Astrolojide Güneş Ruh'u, Ay Nefs'i ve Yükselen Burç'ta Beden'i sembolize eder. Güneş anla alakalıdır, Ay ise geçmiş. Güneş veren'dir, Ay ise alan ve yansıtan. Güdümsel Tepkiler, İçgüdüler ve hafıza Ay Burcu'yla alakalıdır. Ayın bulunduğu Burç ve diğer gezegenlerden aldığı açılar, kişinin Güdümsel mekanizmasının ne yönde çalıştığını gösterir.

Yükselen Burç Tabloları
Yükselen Burç için hazırlanan tablolar son derece yanıltıcı olabilir. Bunun bulunabilmesi için Astrolojide Ev Tablosu kitabına ve kişinin doğduğu anda bulunduğu enlem ve boylam bilgilerine gereksinim vardır. Eğer kişinin doğduğu anda Yaz Saati Uygulaması bulunuyorsa muhakkak onun'da hesaba katılması gerekir. Türkiyede uzun bir dönem yaz saati uygulaması düzensiz yapılmıştır. Mesela 01.01.1978'de yaz saati uygulaması başlamış ve 31.12.1982 yılına kadar devam etmiştir.
Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır? Yükselen Burç Nedir? Nasıl Hesaplanır? ParanormalTR Yükselen burç, kişinin doğum anında, doğu ufkunda yükselen burca verilen addır. Yıldız haritasında, doğu ufuk çizgisine bakıldığında doğu ... 4.5 5

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved