Eğrelti Otu (Osmunda regalis) Yararları

 


Eğrelti Otu (Osmunda regalis)

Çeşitli ülkelerde çıkanların tesirleri farklıdır.

- Bağırsak parazitlerini yok eder.

- Hemoroid ve basur tedavisinde kullanılır.

- İdrar söktürücüdür. İdrar yolları şikâyetlerini giderir.


- Toniktir. Kanamaları dindirir.

- Gut ve romatizma tedavisinde kullanılır.

- Yara pansumanlarında kullanılır.

- Bağırsakları yumuşatır.

- İshal yapar. İçi temizler.

- Öksürüğü keser, kronik bronşitleri iyileştirir.

- Karaciğer ve dalak hastalıkları için faydalıdır.

Kullanılışı: Kökünden ve toprak altı saplarından merhem yapılır. Kaynatılır, suyu çıkarılırsa banyosu varislere iyi gelir. Erkek eğreltiotu, ze*hirlidir. Fazlası gözleri kör eder, ölümlere sebep olabilir. Doktor tavsiyesi ol*madan ilâç yapılmamalıdır. İdrar yolları tedavisi için başaklan kaynatılır.

20 tutam bitki kökü bir litre suya rendelenerek el ve ayak banyoları yapılır. On tutam bitki kökü, bir litre suya rendelenerek kaynatılır ve dem*lenir. Günde iki-üç fincan içilir. Pansuman için; bir litre suya 20-30 tutam bitki kökü konularak kaynatılır. Taze eğreltiotundan yatak her akşam kullanılırsa; romatizma ve küçük çocukların kemik çarpıklığı (raşitizm) te*davisinde kullanılır. Toprak altı bölümlerinin kullanılması, solucan ve kurt*ları düşürür. Dişi eğreltiotu kökü, meyan kökü tadında olduğu gibi, buna or*man meyankökü de denilir. Dişi eğreltiotu, 30-40 tutamı bir litrede kaynatılarak, aç karnına bir fincan içilirse, öksürük ve iç hastalıklarına iyi gelir.
Eğrelti Otu (Osmunda regalis) Yararları 4.5 5 Kybalion Eğrelti Otu (Osmunda regalis) Çeşitli ülkelerde çıkanların tesirleri farklıdır. - Bağırsak parazitlerini yok eder. - Hemoroid ve basur ted...

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved