Hayvansal Psişizm

 


Hayvanlardaki psişik fenomenler bütününü ifade eden bir terimdir. Hayvanlar üzerinde sürdürülen parapsikolojik deney ve gözlemler, kimi hayvanların insanlardaki DDA yeteneklerine insanlardan daha fazla sahip olduklarını, hatta kimi psişik yeteneklerin bazı hayvanlarda beş duyu gibi doğal ve normal bir yetenek olarak kullanıldığını ortaya koymuştur. ABD’li parapsikolog J. B. Rhine hayvanlar üzerinde yaptığı deney ve gözlemelerin sonucunda bazı hayvanlarda en azından şu beş psişik yeteneğin bulunduğunu saptamıştır:

1- Sevdikleri kimseler veya kendileri hakkında tehlike içeren geleceği ve doğal afetleri önceden hissetmeleri.

2- Sevdikleri birinin (insan veya hayvan) ölmesini veya zarar görmesini uzaktan hissetmeleri. (Bir Rus deneyinde karadan binlerce kilometre uzakta, denizin dibindeki bir denizaltında bulunan yavrulardan her biri öldürüldüğü an, karadaki anne tavşan acı acı bağırmıştır).
3- Sahipleri eve dönmeden, eve döneceğini, dönüş yolunda olduğunu hissetmesi.
4- Yuvalarının yolunu, kentler arası uzaklıklar söz konusu olsa da bulabilmeleri ve bu uzaklıklardan yuvalarına dönebilmeleri. (Kimi bilim adamlarına göre, köpekler, kediler, göçmen kuşlar gibi bazı hayvanlar yön bulmada dünyanın manyetik alan çizgilerinden yararlanıyor olabilirler.)
5- Psişik izleme yeteneği. (Sevdikleri hemcinslerini uzak mesafe kat ederek bulabilmeleri.)
Neo–spiritüalist görüşe göre, insanın etkisi altında kalmakla beş duyusu ile algılayamadığı birtakım ince, daha doğrusu esiri vibrasyonları kimi hayvanlar algılayabilmektedir. Bir beygirin koku ve görme alanında olmadığı halde uzaktan geçen eşini tanıması veya büyük bir deprem öncesinde örümceklerin yuvalarını, kimi hayvanların ağıllarını bırakıp kaçmaları vibrasyonel duyarlılıkların insandakinden farklı olmalarıyla açıklanabilir.
Hayvansal Psişizm Hayvansal Psişizm ParanormalTR Hayvanlardaki psişik fenomenler bütününü ifade eden bir terimdir. Hayvanlar üzerinde sürdürülen parapsikolojik deney ve gözlemler, kimi hayv... 4.5 5

Hiç yorum yok:

Copyright © Paranormal Olaylar. All Rights Reserved